Jdi na obsah Jdi na menu
 


Nakreslete si mandalu

14. 4. 2007

 

     Název "mandala" pochází zřejmě původně ze sanskrtu a překládá se jako "kruh" nebo "sféra".

 

     Myslím, že nemá smysl se tu rozepisovat o tom, jak ve svých klášterech vytvářejí barevnými písky složité mandaly tibetští mniši, protože nás spíše bude zajímat jak si takovou pěknou mandalu můžeme vytvořit doma my sami.

 

     Malování mandal harmonizuje mozkové vlny a zlepšuje synchronizaci obou hemisfér. Řád, který se v mandalách projevuje se přenáší do našeho myšlení. Tento přenos se samotným malováním zintenzivňuje. Barva čili energie je nositelkou procesu, který se manifestuje prostřednictvím tvaru čili řádu. Mandalu můžeme považovat za jakýsi symbol, v němž se myšlení a cítění sjednocuje.

 

     Existují různé druhy mandal – očišťující, posilující, povzbuzující, uzdravující…V nejširším smyslu jsou to vlastně diagramy, které ukazují, jak se chaos stává harmonickou formou. Jde totiž v základním smyslu o harmonické spojení kruhu a čtverce. Oba obrazce spojuje centrální bod, který je zároveň počátkem i koncem celého systému.

 

     Kruh je výrazem celistvosti, transcendence. Vše, co je na mandalách kruhové, symbolizuje vesmír, přírodní jevy a to, co člověk nemůže ovládat. Vše rovné, čtvercové, pak představuje věci, vytvořené člověkem a zemí. Kříž vyjadřuje uspořádání světa. Kříž v kruhu  neboli kolo světa je prastarým symbolem božského řádu. Sjednocují se v něm protiklady jež vyjadřují čistou energii jin a jang. Proto z tohoto obrazce vychází mocná mentální energie. Kříž v kruhu je nejjednodušší mandala. Pokud nevíte jak začít, zkuste si nejprve vymalovat jej. Všechny mandaly jsou různými variacemi kruhového kříže. Čím více symetrických paprsků obsahují, tím mají složitější symetrii a tím jsou energeticky vydatnější.

 

     Najděte si pěkné klidné místo, kde budete malovat. Malování mandal je v podstatě jistým druhem meditace, takže by bylo nejlépe zabezpečit, aby vás nikdo a nic alespoň půl hodiny nerušil. Prostě žádné takové to „tak teď se juknu na zprávy a namaluju si při tom mandalu a pro jistotu si dám k ruce mobil, kdyby mi někdo volal J …“ Prostě připravte si papír, dobré a pěkně ořezané pastelky nebo fixy, trojúhelník s ryskou a kružítko nebo pro začátek předlohu, kterou budete pouze vymalovávat. Pokud rádi pracujete při hudbě, nic vám nebrání v tom, pustit si nějakou uklidňující inspirativní hudbu. Na čistý bílý papír narýsujte kružnici, jak velikou si přejete. Doprostřed naznačte kříž nebo jiné symetrické osy, kterými se pak budete řídit. Rozložte si pastelky pěkně před sebe. Zavřete oči a zamyslete se nad tím, jaké máte pocity, co vás trápí, co chcete vyjádřit, jaké máte rádi tvary atd. Pokud se vám stane, že se tak zamyslíte, že zpočátku vůbec nic nenamalujete, nezoufejte, všechno má svůj čas. Jestliže se malovat rozhodnete, vyberte si intuitivně barvu, jaká vám v tu chvíli přijde nejpříhodnější. Barevnost a tvar, které pro svou mandalu zvolíte, nechá nejen vám, ale i ostatním, nahlédnout do vašeho nitra a umožní uvědomit si duševní stav ve kterém se právě nalézáte. Zvolené tvary mandaly, barvy - jejich intenzita a sytost odhalí mnoho z vašeho nitra. Touto cestou je možno zbavit se vnitřního napětí a skrytých problémů – důležité je uvolnění , které při malování pocítíte. Hotové dílko si můžete samozřejmě vystavit na pracovním stole, pověsit na zeď, nastavit si ho na pozadí do windows apod. Rozhodně je nevyhazujte, ale uložte si je, i když se vám výsledek nebude příliš líbit. Je velice zajímavé se k nim po čase vracet. Uvidíte…

 

     Vytvářet mandaly lze ale pomocí mnoha jiných technik jako například malovat je na sklo, na hedvábné šátky, můžeme je i vyšívat apod.

 

     Na http://www.vestirna.com/www2/_mandaly/mandaly.php najdete spoustu zajímavých předloh. Zkuste je dát vymalovat vašim dětem. Uvidíte, jak je to bude bavit. Já chodím převážně zírat na http://mandalky.sblog.cz/ , ale nevím, zda vám tamní návštěvu doporučit, protože mandalky, které tam uvidíte, jsou něco tak krásného, že by vás to mohlo pro začátek trochu demotivovat.

 

Tato se jmenuje TAO a namaloval ji můj kamarád „asakz“, kterého jsem poznala při svých toulkách chatem.

Obrazek

 

Pokud se někdo z vás bude chtít svojí mandalou pochlubit, jasně že dejte vědět, vystavíme si ji tu, samozřejmě i s vaším jménem či nickem.

 

Náhledy fotografií ze složky Čakrové mandaly

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

hezké

(Allliii, 3. 3. 2008 12:01)

máte moc krásné stránky :o)