Jdi na obsah Jdi na menu
 


Orientační charakteristika barev v mandalách

16. 4. 2007

 (záleží na vzájemném propojení barev a tvarů, čímž vyzařuje specifickou energii)

 

Červená barva je mimořádně povzbuzující a aktivní barva. Podněcuje hluboké emoce. Zahřívá, zvyšuje krevní tlak, napomáhá trávení, dodává sílu a energii, zrychluje dech, upoutává pozornost našich pohledů, dokáže nadchnout, pozor - na pracovišti může přivodit stres. Je barvou krve, boje, zuřivosti, násilí, vášní, ale i lásky, touhy, akce, nebezpečí, vitality,odvahy, impulzu, agresivity a vůle.

Oranžová barva se považuje za nejveselejší barvu, což já tedy nikomu nevnucuji, i když to tu mám také celé oranžové J Oranžová vyjadřuje slavnost, hojnost, energii, aktivitu, slunce, teplo a moudrost. Posiluje tělo, podporuje trávení, pomáhá překonávat citové ochromení a deprese. Působí antimelancholicky, vyvolává zapomenuté emoce a povzbuzuje ke změně, podporuje zdravé prosazování, podporuje aktivitu, snižuje podrážděnost a nepřátelskost.

Žlutá barva je veselá, živá barva, pronikavá a projasňující, slunce, které dává chuť do života. Symbolizuje i zlato, úrodu, naději, očekávání, ideály, optimismus. Rozvíjí samostatnost, nezávislost, uvědomění si sebe sama. Je to prý první barva, kterou vidí novorozenec, ale to nevím jistě, žádného jsem se ještě neptala J. Žlutá podporuje intuici a tvořivost. Pozor. Žlutá s příměsí hnědé se snadno změní v ošklivou, špinavou barvu, která zvyšuje nepřátelství a agresivitu.

Zelená barva je barvou naší Země. Je nejrozšířenější barvou na naší planetě, barvou vegetativního života, která podporuje rozvoj, růst a zdraví úsudek. Vyjadřuje nezralost, nezkušenost, tradice, rovnováha, svěžest, ale i závist. Má tišící účinky, uklidňuje nervovou soustavu. Povzbuzuje přátelství, pocity sounáležitosti s ostatními, mír. Souvisí se smyslovým vnímáním, službou druhým, s potřebou být užitečný.

Tyrkysová barva rozvíjí přátelství, družnost, komunikaci a sebevědomí. Její energie způsobuje uvolnění, uklidnění, harmonii, duševní svěžest a bdělost. Tlumí touhu po uznání, náladovost, předsudky, úzkoprsost, vztahovačnost a neschopnost vyjít s ostatními.

Modrá barva uvolňuje mysl, aby se mohla otevřít inspiraci a intuici. Představuje vzduch, mír, loajalitu, jistotu, spravedlnost, soulad, klid a romantiku. Je také barvou hluboké vody, v níž se odráží vysoké nebe, s kterým nás tak nás spojuje. Prostřednictvím modré barvy můžeme zklidnit svou mysl, rozjímat a relaxovat. Pomáhá proti pocitům samoty a opuštěnosti, zpomaluje dýchání, způsobuje pocit zkracovaní času Spojuje se s uvážlivým, mírným způsobem života. Je barvou vzpomínek.

Růžová barva vzniká při malování smícháním bílé a červené. A stejně jako červená, je i růžová barvou tělesnou, i když mnohem jemnější. Probouzí soucit, přátelství a lásku. Podporuje vnitřní čistotu a zklidňuje emoce. Zahání hněv a pocity opuštěnosti.

Fialová barva je duchovní barvou, pomáhá harmonizovat jak fyzické, tak i duchovní energie. Přináší inspiraci, a také pokoru, napomáhá meditacím. Vyjadřuje kreativitu, blahobyt, úctu, magii. Je barvou snílků, filosofie, melancholie. Podporuje intuici a kreativitu, snižuje krevní tlak, potlačuje chuť k jídlu.

Zlatá barva vyjadřuje světlo, bezpodmínečnost, toleranci, přijímání, nadhled a sebepoznání. Poskytuje ochranný štít při energetických útocích. Pomáhá zpracovávat pocity ohrožení ,  beznaděj, útlak, temnotu, opuštěnost a konflikt mezi Duší a Egem. 

Hnědá barva dodává pocit domova a bezpečí, obklopuje a uklidňuje. Působí jistě, spolehlivě, teple, vyzařuje z ní důvěrnost a prostota. Pomáhá probudit zdravý rozum, schopnost stát střízlivě nohama na pevné zemi. Ocení ji lidé, kteří potřebují získat jistotu a oporu ve světě, který jim připadá příliš ohrožující.

Černá barva je barvou tmy, nevědomí, smrti a smutku. Příliš mnoho černé může navodit stavy sklíčenosti, zhoršit citový i tělesný stav člověka. Vyjadřuje zánik, rebelství, vnitřní konflikt. Ve spolupráci s ostatními barvami ale může působit jako ochranná barva, nejúčiněji v kombinaci s bílou, kdy vyrovnává polaritu lidem, kteří nad sebou ztrácejí vládu. Černá a bílá jsou symbolem protikladů, které bez sebe nemohou existovat a nedávají smysl, nebo-li jin a jang.

Bílá barva je barvou radosti, naděje, nevinnosti, čistoty, idealismu, optimismu, začátku i konce.Budí dojem neohraničenosti a prázdnoty. Dává sílu, je světlem, které očišťuje celou energetickou soustavu. Stabilizuje, posiluje, probouzí bdělé vědomí a tvořivost.

Šedá barva je barvou kompromisu, opatrnosti, neutrality a nerozhodnosti.

Obrazek

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář